Noćne more

 

Noćne more se javljaju u fazi spavanja u kojoj sanjamo (to je takozvano REM spavanje, odnosno stadijum spavanja koje odlikuju brzi pokreti očnih jabučica). U osnovi ovog poremećaja spavanja i jesu uznemiravajući snovi koji su često vezani za preživljeno traumatično iskustvo. Ova vrsta parasomnija se ponekad javlja kao posledica korišćenja nekih lekova

Noćne more same po sebi ne ugrožavaju zdravlje, ali su ponekad indikator potencijalnih psiholoških problema   

 

Od osam do 29 odsto odraslih u proseku ima jednu noćnu moru na mesec dana, a do šest odsto ljudi noćne more doživljava barem jednom nedeljno, pokazala je studija kalifornijskog Centra za san EOS.Veoma je važno razlikovati noćne more od "noćnih strahova".Ovi drugi su mnogo neprijatniji oblik i tokom njih srce lupa i do 180 puta u minuti. Ovaj vid strašnih snova javlja se u prvim fazama sna, dok se one "obične" noćne more sanjaju pred jutro.

"Noćni strahovi pogađaju tri do pet odsto ljudi, a najčešće su prouzrokovani stvarnim traumama i zato se savetuje razgovor s psihologom", tvrde stručnjaci-Iako je pravi uzrok noćnih mora nepoznat, utvrđeno je da na njihovu učestalost utiču stres, alkohol, antidepresivi, narkotici i traume.Bežanje od čudovišta, osećaj paralize, kašnjenje na važan dogovor, smrt voljene osobe, ali i gubitak kose i zuba najčešće su noćne more koje uznemiruju i muškarce i žene.

Muškarci češće imaju noćne more o nasilju i sukobima, a žene više brinu napadi ili gubitak nekoga bliskog, pokazala su istraživanja.

Dame, takođe, imaju intenzivnije i strašnije more od muškaraca, što se dešava zbog promena u telesnoj temperaturi koju uslovljava promena nivoa hormona tokom menstrualnog ciklusa.

 

I Freud i Jung složili su se oko činjenice kako noćne more mogu predstavljati ponovno oživljavanje nekih događaja iz prošlosti, da je to na neki način vraćanje u prošlost. Prema mišljenju obojice stručnjaka pokazalo se da terapijom možemo doći do svojevrsnog olakšanja.

Radi se o kombinaciji više tehnika od kojih je zasigurno najpoznatija ona poznatog stručnjaka dr. Baretta u kojem se traži mentalno uvježbavanje u budnom stanju. Od nas se traži određen tip kontrole.

Pokazalo se kako se na taj način itekako može smanjiti količina noćnih mora nakon kojih se budimo poprilično uznemireni. Jedan od najvećih razloga tome leži u činjenici kako neposredno nakon buđenja nismo sigurno jesmo li još uvijek u snu, ili smo se probudili.

pocetna <<